Image description
Катехизис

Преподобниот Старец од Парос Филотеј Зервакос

Преподобниот Старец од ПаросФилотеј Зервакос(1884-1980)Преподобниот Старец Филотеј Зервакос се роди во 1884 во селото Пакија, близу до гратчето Молаи Лакониски.Неговите благочестиви и богобојазливи родители, Панајотис и Екатерина, при светото Крштение на нивниот син му го дадоа името Константин.Ушт...

Read More
Image description
Беседи

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДАза пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти Дo свeтиитe кoи сe вo Eфeс (Eфeс. 1:1). Апoстoлoт ги нарeкува свeти христијанитe вo Eфeс. Тoј нe имeнува eдeн или двајца за свeти, или eдeн дeл oд нив, туку ситe. Зарeм тoа нe e прeкраснo чудo Бoжјo, луѓeтo, нe вo пустината, туку вo градoт, и тoа в...

Read More
Image description
Катехизис

ЗОДИЈАК ХРИСТИЈАНИ

  ЗОДИЈАК ХРИСТИЈАНИ            Момче, средношколец, се нашло во деликатна ситуација додека си играло во дворот на маалското училиште. Група мали девојчиња му пришле и му го поставиле прашањето: „Каков хороскопски знак си ти?“ А момчето, кое изр...

Read More

Popular Posts