Image description
Поуки
  4 weeks ago
 • 71

Се плашам дека еден ден нема да се разбудам...

  Се плашам дека еден ден нема да се разбудам...Се плашам дека еден ден нема да се разбудам...Се плашам дека еден ден ќе се разбудам и ќе ми недостигаат луѓето што ги повредив.Се плашам дека еден ден ќе се разбудам и дека тие што се уште не сум ги простил ги нема.Се плашам дека еден ден ќе се разбуд...

Read More
Image description
Поуки
  4 weeks ago
 • 64

Христови маченици, цвеќиња што цветаат и никогаш не венеат...

 Христови маченици, цвеќиња што цветаат и никогаш не венеатХристови маченици, цвеќиња што цветаат и никогаш не венеат.Христови маченици, зимзелено цвеќе, живо во зима,попрскани со крв, се искачуваат до небото.Сведоци Христови, мириси на темјан, светилки на Божјата светлина, вие,кои добро се трудевте...

Read More
Image description
Поуки
  4 weeks ago
 • 65

Душите трпеливо го чекаат своето воскресение…

 Душите трпеливо го чекаат своето воскресение…Да не заборавиме е сабота ден пред Педесетница, да запалиме свеќа и да се помолиме за сите оние што ги сакавме и не се веќе со нас... И заспаните мои, во слава спомни ги кога ќе дојдеш. Наши и на сите луѓе. Да се ​​сретнеме во Твојата љубов!Сабота на душ...

Read More
Image description
Поуки
  4 weeks ago
 • 73

Духовденска задушница- сабота пред Педесетница

 Духовденска задушница- сабота пред ПедесетницаСпомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница е востановено затоа што со собитието на слегувањето на Светиот Дух се завршило домостроителството на спасението на човекот, а во тоа спасение учествуваат и упокоените. За...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 50

Гласот на Педесетницата е глас на создавање кое се трансформира во славна слобода на Божјите деца.

 Гласот на Педесетницата е глас на создавање кое се трансформира во славна слобода на Божјите деца.Земјата е чудесно место - без оглед на тоа каде одиме - колку длабоко , колку  далеку , колку високо , колку е жешко ,како е гостопримливо - на ова место наоѓаме живот.Каде и да погледнеме на најблиски...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 61

Слово за Денот на Педесетница - Свети Праведен Алексеј Мечев

  Слово за Денот на Педесетница - Свети Праведен Алексеј Мечев  Благодатните дејства на Светиот Дух врз христијанитеНа денот на Светата Педесетница ќе зборуваме за тоа колку се драгоцени и спасителни дејствата на Светиот Дух исполнети со благодат за нас христијаните. Слегувањето на Светиот Дух врз А...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 46

Нашите зли мисли, нашата зла настроеност влијае на другите луѓе...

 Нашите зли мисли, нашата зла настроеност влијае на другите луѓе... Еднаш ни откри Свети Порфириј Кавсокаливит: „Затоа, треба да најдеме начин на кој можеме да ги исчистиме нашите длабочини од секакво зло“.Кога нашата душа е осветена, тогаш таа зрачи со добрина.Потоа тивко испраќаме љубов без да каж...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 55

Свети Дух, Свето Писмо (Библија) , Света Причест

Свети Дух, Свето Писмо (Библија) , Света Причест  Еден начин на кој можеме да го примиме Светиот Дух е со читање и слушање на Библијата.Библијата е за човекот ризница, од која може да црпи светлина и живот, која просветлува и живот, кој оживува и утешува и радува; Светата Библија е еден од најскапоц...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 59

НЕ ОТКРИВАЈ ЈА ДУШАТА ПРЕД СИТЕ

 НЕ ОТКРИВАЈ ЈА ДУШАТА ПРЕД СИТЕКај еден мудрец дошла млада, убава девојка, целата облеана во солзи.- Што да правам? – низ солзи прашала таа. Секогаш се обидувам да се однесувам добро со луѓето, никого не повредувам, помагам со што можам. И покрај тоа што со сите сум добра, често наместо благодарнос...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 65

Како духовно да го започнете денот

Како духовно да го започнете денотПрисилете се да се разбудите рано наутро со овој распоред. Штом ќе се разбудите, свртете го умот кон Бога: направете Крстен знак и заблагодарете Му за ноќта што помина и за сите Негови благослови за вас.Побарајте од Него да ги води сите ваши мисли, чувства и желби,...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 60

Што се крие зад Неговите заповеди...

 Што се крие зад Неговите заповеди...И во одреден момент, почувствував неверојатна слобода во себе, почувствував дека немам непријатели, дека дури и тие што се бореа со мене беа само болни луѓе, исто како мене.Чувствував дека можам да те сакам и кога не ме сакаш, можам да те почитувам и кога не ме п...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 48

Беседа во Неделата на Светите отци на Првиот вселенски собор

Пишува: Игумен Фотиј, манастир Св. Јоаким Осоговски Исус постојано им говорел на Своите ученици дека маките и страданијата ќе бидат неминовни. Христос велел дека ако Него светот не Го прифаќа, и неговата наука не ја прифаќаат, тогаш и Неговите ученици нема да бидат прифатени во светот. Но, секако...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 50

Вознесение на Господ Исус Христос

Пишува: Игумен Фотиј, манастир Св. Јоаким Осоговски Денес се празнува денот на спасението, овој ден е наречен Спасовден. Богочовекот Исус Христос, се вознесе на небото за да го оствари и исполни целиот план Божји. Божјиот план за вечното спасение на тварта. Тајниот домострој на спасението Божјо д...

Read More
Image description
Поуки
  3 weeks ago
 • 46

Недела на светите отци од Првиот вселенски собор

„Животот вечен е тоа, да Те познаат Тебе Единиот вистински Бог, испратениот од Тебе Исуса Христа“ (Јован 17: 3) Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку за да живее вечно. Дури и нехр...

Read More

Popular Posts